Menu

Archiwum: luty 2011

6
lutego
2011
22.59

Obóz „11Delfin01”

Kolejny obóz informatyczny. Tym razem udało mi się wziąć lustrzankę (problem plecakowy). Na początek, czym dostać się do Pucka: rzecz jasna - pociągiem. Na początek TLK 25112 do Gdyni Głównej. Z powodów zamknięć na E65 pociąg ten przejeżdża przez takie miasta, jak Sochaczew, Kutno, Toruń, Wąbrzeźno i w Iławie wraca na dziewiątkę (E65), nazywaną szumnie VI Europejskim Korytarzem Transportowym (czasem nawet „Paneuropejskim…”). Trasa ta jest ponad 100 kilometrów dłuższa (474 km), lecz z powodu intensywnych prac na starej trasie średnia prędkość jest wyższa.

Most im. inż. Ernesta Malinowskiego na Wiśle w Toruniu

Potem przesiadka na jakiś osobowy (właściwie REGIO, ale to brzmi prawie tak beznadziejnie, jak obecne rozwinięcie skrótu TLK). Pośpiech przyjechał o 16.16 (planowo), a o 16.35 mieliśmy już pociąg nr 9333 do Helu. A pojazdy obsługujący teraz linię helską były głównym powodem, dla którego wziąłem aparat…

221M

Spalinowy zespół trakcyjny 221M (prod. NEWAG), oznaczony jako SA138 najnowszym nabytkiem Województwa Pomorskiego jest.


Zakupiono 4 sztuki. Pierwsze miały zostać przekazane już w czerwcu, jednak był to tak krótki czas od podpisania umowy, że pierwszy pojawił się dopiero 30 listopada. W przetargu okazały się dużo tańsze od oferty Pesy, która zaproponowała SZT-y podobne do 219M (SA136 - pisałem o tym przy okazji wakacyjnych wycieczek). Sądzę, iż stało się tak dlatego, że to nowa konstrukcja i debiut Newagu na rynku SZT.


Pierwsze spotkanie

Na początku było z nimi trochę problemów (nawet bardzo dużo, czasami wszystkie były niezdatnie do ruchu), ale teraz sytuacja się trochę uspokoiła. Od swojego bezpośredniego konkurenta, Atribo, różni go m.in. zastosowana jednostka napędowa. Tutaj mamy MTU (2 x 390 kW), w 219M jest M.A.N. (2 x 382 kW). NEWAG jest dłuższy o niecałe 3 metry od drugiej jednostki i posiada 190 miejsc siedzących zamiast 157. Wnioskuję więc, że są one gęściej upchane, jednak siedząc nie odczuwałem braku miejsca (jednak osoby wyższe mogłyby mieć problem). Na szczęście zamontowane siedzenia również pochodzą do firmy Kiel (mają tylko inne zagłówki). Niestety nie udało mi się ustalić masy pojazdu. Pewnie jest odrobinę większa od 110 ton Pesy. Prędkość konstrukcyjna tutaj jest mniejsza - 120 km/h zamias 140 km/h.

A teraz bardziej subiektywna opinia. Zewnętrznie bardziej podoba mi się Atribo. Wnętrza są podobne, jednak 219M wydaje się wykonane w większej części z tworzyw sztucznych, jednak bardzo dobrej jakości. W 221M miałem problem, żeby włożyć plecak na półkę i musiałem trzymać go na dole. Nie wiem, jakby było w Pesie, pewnie wcale nie dużo lepiej. Być może w części niskopodłogowej półki są niżej - tego nie wiem. Dlatego nie mówię, że to duża wada - części wysokopodłogowe przeznaczone mogą być na przykład dla dojeżdżających do pracy.

Jazda odbywała się wygodnie i w miarę cicho. Komfort nierozróżnialny od tego z bydgoskiego produktu, a wyciszenia nie umiem teraz porównać. Ocena końcowa: jeśli problemy wieku dziecięcego zostaną zażegnane, to trzeba przyznać - 221M bardzo udany SZT do ruchu regionalnego.


Gdynia

Najnowszy nabytek Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni - Solaris Trollino 12M - wyposażony w alternatywny napęd pozwalający na przejechanie 5 km bez prądu z sieci.


SKM do Gdańska Głównego
Liczba odsłon: 818;
Przyporządkowane kategorie: brak