Menu

Archiwum: kwiecień 2014

1
kwietnia
2014
18.02

Wolsztyn — pożegnanie

Dzień 31 marca 2014 był ostatnim dniem planowej obsługi pociągów pasażerskich trakcją parową w Polsce. Chodzi oczywiście o parowozownię Wolsztyn i dwie pary pociągów z Wolsztyna do Leszna. W sobotę 29 marca postanowiłem przejechać się na tej trasie, być może po raz ostatni planowym pociągiem osobowym prowadzonym wolsztyńskim parowozem.

#Fot. 414
Warszawa Wschodnia, godzina 5.21.

EIC 46 Berlin-Warszawa-Express

Dojazd do Wolsztyna z Warszawy w tym rozkładzie jazdy był trudniejszy niż w zeszłym, jeśli chciało się ostatni odcinek pokonać pociągiem z parowozem. Dawniej, gdy parowozy jeździły na linii do Poznania, wystarczyła jedna przesiadka. Obecnie trzeba dojechać do Leszna, gdzie nie da się dojechać przed 10.00 bezpośrednio (a pociąg do Wolsztyna odjeżdża o 10.03). Mimo wszystko nie trzeba wyjeżdżać dzień wcześniej. Wystarczy wyruszyć z Warszawy pierwszym BWE, dojechać nim do Poznania, tam mamy siedem minut do odjazdu osobowego Przewozów Regionalnych do Leszna, który dociera tam pięć minut przed odjazdem pociągu do Wolsztyna.

#Fot. 415
EU44-006 z EIC 46 Berlin-Warszawa-Express.

Parowozem przez Małopolskę

5–6 kwietnia 2014: Chabówka — Nowy Sącz — Chabówka
21
kwietnia
2014
17.40

Dzień zerowy: dojazd do Krakowa

Impreza Parowozem przez Małopolskę miała rozpocząć się w sobotę 5 kwietnia rano (9.20). Ze względu na zawieszenie ruchu pociągów na odcinku Sucha Beskidzka — Zakopane (spowodowane budową zapory wodnej Świnna Poręba), nie dało się tam dojechać pociągiem. Rozkład uruchomionej KKZ nijak mi nie pasował. Zatem dojazd w nocy z piątku na sobotę odpadał. Mimo wszystko zdecydowałem się na nocleg w Krakowie, a nie w Chabówce. Czekała mnie poranna jazda autobusem (Szwagropol), jednak ostatecznie wszystko się udało.

Po kolei: dziś będzie tylko piątek — jazda do Krakowa i moja pierwsza wizyta na nowym dworcu kolejowym, który udostępniono podróżnym 14 lutego bieżącego roku.

#Fot. 451
Prace na linii średnicowej wrą…
#Fot. 452
Stary dworzec.
Liczba odsłon: 1304;
Przyporządkowane kategorie: EP08 (3), Kraków (7), Kraków Główny (7)